Az utóbbi évtizedekben „forradalom” zajlott a sebkezelésben: innovatív technikák jelentek meg és terjedtek el a sebellátásban. Ezek közül jelenleg az úgynevezett intelligens kötszerek mellett a negatív nyomású sebkezelés (negative pressure wound therapy – NPWT) módszere tekinthető a legjelentősebbnek.
A módszer Magyarországon is hozzáférhető, számos szakember szerzett már gyakorlatot a negatívnyomás-terápia használatát illetően. Így egyre több érintett beteg számára érhető el ez az innovatív sebkezelési megoldás.
A negatívnyomás-terápiás rendszer lényege, hogy egy speciális nyitott pórusú habot a seb méretére vágnak, majd ezek után légmentesen filmkötszerrel lezárnak. Ezen nyílást vágva egy csővezetéket csatlakoztatnak a készüléken található tartályhoz. A mikroprocesszor által vezérelt készülék légköri nyomás alatti nyomást – negatív nyomást, azaz vákuumot - hoz létre a sebben, illetve elszívja a sebváladékot zárt rendszerben.
A negatívnyomás terápia alkalmazása a sebalap oxigénellátásának javítása, baktérium- terhelésének csökkentése, a váladékpangás megszüntetése, a kóros szöveti nyomást fenntartó ödéma mérséklése révén segíti elő és gyorsítja fel a sebgyógyulást, emellett védi a sebet a kórokozóktól, szennyeződésektől és a kiszáradástól.
Az negatívnyomás terápia az alábbi előnyöket nyújtja a szakmai felhasználók számára:
- a sebváladék ellenőrzése
- a szükséges kötéscserék számának csökkenése
- a fertőzés kockázatának csökkenése
- gyors granulációs szövetképződés és hámosodás
- kisebb fájdalom a kötéscsere során
- a seb szagának csökkenése
- párhuzamos rehabilitáció lehetősége
- alacsonyabb kezelési összköltség
A terápia alkalmazásának előnyei a betegek számára:
- Lerövidül a kezelés idő, a kórházi tartózkodás hossza
- Csökken az antibiotikum felhasználás
- A betegek hamarabb vissza tudnak térni a munkájukhoz
- A betegek mobilitása, életminősége jelentősen javítható
A negatívnyomás-terápia szinte valamennyi sebtípus kezelésére ajánlható, akár rendkívül nagy felületű, vagy igen súlyos sebek esetén is.
Kiemelt alkalmazási területei:
- Nehezen gyógyuló, krónikus sebkezelés esetében pl. diabéteszes lábseb, lábszárfekély, felfekvés (nyomási fekély)
- Traumás és akut sebek
- Szétnyílt műtéti sebek
- Bőrátültetés
- Prevenciós kezelés
A negatívnyomás-terápia alkalmazásával gyakran reménytelennek tűnő eseteknél is komoly eredmények érhetők el, pl. jelentősen javítható a cukorbetegek végtagján kialakuló sebek gyógyulási folyamata. Ennek fontoságát mutatja, hogy a nem traumás eredetű alsó végtag amputációk több mint 50 százaléka diabéteszes láb miatt történik. A rendszert használó szakemberek tapasztalata szerint a terápia alkalmazása elősegítheti ezen amputációk megelőzését.
A krónikus sebek legnagyobb részét képviselő, vénás keringési rendellenesség következtében kialakult lábszárfekélyek esetén, megfelelő oki terápia mellett a negatívnyomás-terápia elősegíti a sebek gyógyulását, lerövidíti a sebgyógyulás idejét, javítja a beteg életminőségét a hagyományos sebkezelésre gyógyhajlamot nem mutató esetekben is.
Szintén hatékonyan alkalmazható a kezelés nyomási fekélyek esetén, elsősorban az előre haladottabb (3. illetve 4. stádiumú) fekélyek esetében. Ezeknél a sebeknél jellemzően mélyebb a sebüreg illetve tasakok alakulhatnak ki, a negatívnyomás-terápia célja ilyen esetekben a seb feltöltődése illetve olyan mértékű csökkentése, hogy a rekonstruk-ció elvégezhető legyen. A terápia használata mellett kisebb számban fordulnak elő sürgősségi beavatkozást igénylő,
nyomási fekéllyel kapcsolatos szövődmények.
nyomási fekéllyel kapcsolatos szövődmények.
Fontos kiemelni, hogy ez a fejlett eljárás sem jelent „csodaszert”, vannak olyan sebek, amelyek ezzel az innovatív kezeléssel sem gyógyíthatóak meg. Az alapbetegségek megfelelő kezelését nem váltja ki ez a sebkezelő technológia sem.
A kezelést jelenleg többnyire a fekvőbeteg ellátásban alkalmazzák, azonban megfelelő körülmények esetén alkalmazható ambulánsan, járóbetegek esetén is. Biztató, hogy egyre nagyobb számban szereznek a negatívnyomás-terápiával végzett sebkezelésben pozitív tapasztalatot és mind szélesebb körben alkalmazzák a szakemberek ezt az innovatív eljárást.
Szakmai érdeklődőknek ajánljuk: